
Hideg időjárás - hogyan ne fázzunk meg
Attól, hogy 10 fok alatti hőmérsékletek van, még nem jelenti azt, hogy otthon kell maradunk, és a kerékpár szomorúan várakozik a sarokban. Mit ne felejtsünk el, mit ne becsüljünk alá, és mire figyeljünk oda, hogy a bringázás ne megfázással végződjön?

- Meg kell várni a legmagasabb hőmérsékletet, ami általában dél körül van. A téli hónapokban a déli hőmérséklet akár a duplája is lehet a reggeli hőmérsékletnek.
- A test edzése alacsony hőmérsékleten segít a hideg elviselésében. Legyen szó klasszikus, hideg zuhanyról vagy akár az ősztől tavaszig tartó folyamatos bringázásról. Természetesen a szauna is kiváló módja az szervezet edzésének.
- A nem megfelelő ruhaválasztás majdnem olyan rossz, mint a hőmérséklet alábecsülése. Azt mondják, hogy a bringázás kezdetén egy kicsit hűvösnek kell lennie, hogy a bringás a bemelegedés után érje el az optimális hőmérsékletet.
- Bár a ruhaiparban felhasznált anyagok technológiája egyre inkább fejlődik, a réteges öltözködés továbbra is fontos. Egyetlen túl vastag réteg soha nem fog olyan jól működni, mint több vékonyabb.
- A természet gondoskodik a kiváló minőségű természetes rostanyagról, a merinóról, amely szuper szigetelő és nem büdösödik. A minőségi alapréteg a legfontosabb.
- A fej és a lábak azok a testrészek, amelyekre kimagasló figyelmet kell fordítani. Ezeken keresztül sok hőt vesztünk, ezáltal befolyásolják az általános hűérzetet. A téli bringáscipők ebben nagy segítséget nyűjtanak.
- Ha egy kerékpárosnak 5 pár különböző vastagságú kesztyűje van otthon, akkor ebből az vonható le, hogy a saját bőrén tapasztalta, milyen kellemetlen lemerevedett kézzel kerékpározni. Nulla fok alatti hőmérsékleten ideális a réteges viselet, pl. a ötujjas és a kétujjas kesztyű kombinációja.
- A hagyományos kulacsban tartott víz jeges lesz, így annak használata potenciális problémákat okozhat. Egy termokulacs csak ideig-óráig fogja tartani a hőmérsékletet, egy jó minőségű, kulacstartóba csúsztatható termosz az ideális megoldás. Egy klasszikus palack a kabát alá retve is szintén jó megoldás. A testnek tulajdonképpen fütő tulajdonságai vannak, így szépen felmelegíti a folyadékot is.
- Ősszel és télen gyakran közlekedünk nedves utakon. Nedves cucc = hideg érzet, szóval a sárvédőt, vagy a nyereg sínjeire csatlakoztatható ass-saver-t le se szereljük ebben az évszakban.
- Fontos megtervezni a bringázás hosszát. Ne tervezzünk hosszú órákig tartó utakat. Előbb-utóbb megizzadunk, és ez ajtót nyit a hidegnek.
- Inkább lapos útvonalat válasszunk, mivel az emelkedőkön többet izzadunk, és az azt követő lejtőn átfúj minket szél, miközben a szervezet alig mozog.
- Az intervallum edzéseket is kerülni kell, a szervezet a felmelegedésre eleve több energiát használ fel, így az alap állóképességi edzések télen jobban megfelelnek.
- A légzés összefügg a pulzussal, a legjobb az orron keresztül lélegezni, mivel így a levegő szépen felmelegszik.
- A kávészüneteket óvatosan kell betervezni, mivel ha a bringás nem öltözik át, és nedves ruhában teker tovább, könnyen előidézheti a megfázást.
- Az egészség a gumikkal is összefügg. Ha a szezon után fent hagyod a kopott gumikat, fennáll a veszélye, hogy a téli útszórásnak köszönhetően hamarabb kapsz defektet, és az ezt követő javításban könnyen megfázhatunk, ami náthához vezethet.








Ha az időjárás nem kifejezetten kedvez a kerékpározásnak, nem kell túlzásba esni. Egy kis változatosság, mint például a gyalogtúrázás, sífutás, jégkorizás soha nem árt. Ha pedig mindenképp bent kell maradni, lehet konditermezni, jógázni vagy futópadozni? Annyi lehetőség közül választhatunk, hogy öröm az edzés.