
Kiegészítő tevékenységek és azok jótékony hatásai kerékpárosoknak
Sokan inkább szükséges rosszként tekintenek rájuk, de mi a legnagyobb előnyük, ami miatt nem érdemes csak úgy legyinteni rájuk?
Mondhatni, hogy most egy kicsit "depressziós" időszak kezdődik a bringások számára. Odakint gyakran változik az időjárás, hol fúj a szél, hol esik az eső és egyre hidegebb lesz. Ehhez jön még a korai sötétedés, és az időeltolódás, ami a munka utáni délutáni tekerések nagy részét a sötétséggel való küzdelemmé változtatja. Ha egész szezonban tekertél, akkor valószínűleg hozzászoktál a rendszeres kilométergyűjtéshez, és bizonyára szertnéd ebben az időszakban megratani a kondíciód. Szerencsére léteznek a bringázáson kívül más módszerek is, és most itt a tökéletes alkalom, hogy kipróbálj valami mást. Természetesen a különböző kiegészítő tevékenységekre gondolok - egyébként az angolban van erre egy elnevezés "cross training", ami kicsit zavarosan hangozhat, de szabad fordításban azt jelenti, hogy valami ellentétes dolog ahhoz képest, amivel az aktív időd nagy részét töltöd. Ennek köszönhetően könnyen elfelejtheted a kerékpározáshoz nem épp kedvező körülményeket, továbbá a megfelelő kiegészítő tevékenysággel csak nyerhetsz, hisz az új szezont egy kicsit fittebben kezdheted. Arról nem is beszélve, hogy a fittség mellett a jó hangulatodat is megőrizheted...Az "egyensúly megtartása"
Ha már elkezdtél egy kicsit többet bringázni, észrevehetted, hogy a tested fokozatosan alkalmazkodott a jobb erőnléthez. A dombok könnyebben mennek, és tovább tudsz a nyeregben maradni. De aztán le kell gyalogolnod vagy futnod egy hosszabb szakaszt, vagy fel kell emelned valami nehezebbet a földről, és hirtelen azt veszed észre, hogy valahogy nem bírod. A kerékpározás nagyon speciális sport, és nem túl természetes a test számára. Én személy szerint úgy gondolom, hogy hacsak valaki nem a bringázásból él, akkor az "általános" fittséget is fejleszteni kell. Ráadásul így megőrizheted a szükséges egyensúlyt, amit különösen idősebb korodban fogsz értékelni - és most nem arra gondolok, hogy 70 évesen leszel idősebb .
Sérülések megelőzése
Lehet, hogy azt mondod magadnak, hogy nem érdekel annyira, végül is szórakozásból bringázol, és csak ez számít. Csakhogy a megfelelő kiegészítő tevékenységek egyik legnagyobb előnye a sérülések megelőzése. A rugalmas test és az aktív izmok a legjobb megelőzés egy esetleges sérülés esetén - főleg ha nem védőfelszerelésben bringázol, és az egyetlen védelem egy 200g-os sisak . Szereted a technikás bringázást és pályákat? A biztos fogás, az erős felsőtest és a nagyobb állóképesség lehetővé teszi, hogy gyorsabban és biztonságosabban lejtőzz, hiszen sok hiba épp a fáradtságból ered. De valószínűleg az abszolút legrosszabb eset az, ha egész nap a munkahelyeden ülsz a számítógép előtt, csak autóval közlekedsz, és "csak" a bringasportot űzöd. Lehet úgy tűnik, hogy kicsit túlzok, de hidd el, ez az út rövid időn belül gondokat fog okozni, mint pl. rossz testtartást, hátfájást, ami idővel csak rosszabb lesz. Függetlenül attól, hogy milyen stílusban szeretnél tekerni, biztosan szeretnéd minél tovább és főleg minél egészségesebben folytatni ezt a sportot.
A teljesítmény és a fittség megőrzése
A kerékpározás önmagában is elég időigényes. Készülődni, felöltözni, eljutni valahová és vissza. Ha még sár is van, jöhet a tisztítás, szervizelés stb. Ezzel persze nincs semmi baj, de néha ezeknek a dolgoknak a gondolata is elveszi a kedvünket a bringázástól - főleg most, hogy nagyon korán sötétedik, és egyre hidegebb lesz . Persze van lámpa, de ehhez hangulat kell, nem beszélve a rossz időjárásról. Ha megpróbálsz beiktatni a hetedbe pl. egy óra futást, tornát vagy gyorsabb sétát, akkor hatékony póttevékenységet kapsz - nem csak a teljesítőképességed, de a mentális egészséged szempontjából is. A cipő felhúzása és az ajtón való kilépés percek kérdése, ráadásul az időjárás vagy a sötétség sokkal kisebb hatással van rá. Ha kitartó vagy és leküzdöd a kezdeti "buktatókat", fokozatosan más lehetőségek is megnyílnak. Továbbá, ha a hétvégén nem alakulnak ki ideális bringázási körülmények, menj el gyalogolni valahová, ahová általában nem szoktál. Megfelelő kombinációval megőrizheted, sőt fejlesztheted az erőnléted, így tavasszal ismét egy kicsit "előnnyel" kezdhetsz. A választás lehetősége nagy dolog, személyes tapasztalatból írom .
Mit akarok ezzel mondani?
Nagyon gyakran az emberek úgy gondolnak a kiegészítő tevékenységekre, hogy az csak körbe-körbe való unalmas kocogás lehet vagy az edzőteremben a súlyzókkal való küzdés. Néhány ilyen "erőltetett" edzés után gyakran véget ér a kiegészítő sportolás. Arról nem is beszélve, ha "elrontják" a bevezetést, vagy nem megfelelő felszerelést választanak. Legtöbbször azzal van baj, hogy fogalmunk sincs, hogyan kezdjünk hozzá, és a kezdeti kudarcok könnyen elkedvetlenítik az embert. Ennek érdekében fontos a megfelelő megközelítés, vagy egy kisebb módosítás, hiszen nem feltétlenül kell a kiegészítő sportnak a körbe rohangálásról vagy csak az edzőteremezésről szólnia.
Sokkal több lehetőség van, legyen szó gyors gyaloglásról, túrázásról, sífutásról, úszásról, sítúrákról, csapatsportokról stb. Néha már egy egyszerű otthoni edzés és nyújtás is elég. Az MTBIKER-en szeretnénk lépésről-lépésre megközelíteni ezeket a tevékenységeket, és esetleg néhány tippet adni a "kerékpáros" szemszögéből - függetlenül attól, hogy MTB, országúti vagy gravel bringásról van szó... Nem azt akarom sugallni, hogy mostantól hagyd abba a kerékpározást, ha kedved van hozzá folytasd, pont ezért nevezem ezeket a tevékenységeket "kiegészítőnek". Szerintem így sokkal vidámabban telik majd el az idő, amikor újra rövid ujjút és nadrágot vehetünk fel .