Hogyan regenerálódjunk?

Minden emberben ott van a versenyszellem, és emiatt könnyen az edzés rabjává válhat. Kezdetben nagyon gyors a fejlődés, ami természetesen kellemes érzést okoz.

Végül is, ki ne szeretné látni, ahogy egyre jobb lesz. De ez a folyamat fokozatosan lelassul, és ha nem vigyázunk, paradox módon minden a visszájára fordul, még akkor is, ha növeljük az edzésadagot - ezt általában az elégtelen regenerálódás okozza.

Mikor javulunk?

A legnagyobb hiba, amit elkövetünk, az az elképzelés, hogy a testünk edzés közben erősödik. Egyszerűen azt gondoljuk, hogy abban a pillanatban, amikor már a hajtókart sem tudjuk elforgatni, a testünk erősebbé válik. Természetesen ennek pont az ellenkezője történik. A kemény edzés csak a jelet adja a testnek, hogy alkalmazkodjon, és ez történik a pihenés alatt is. Ekkor van ideje kijavítani az edzés által okozott "károkat" és alkalmazkodni az új követelményekhez. Tehát kissé túlzóan azt mondhatjuk, hogy jobban leszünk, ha kinyújtott lábbal ülünk. Természetesen az edzés és a regeneráció közötti helyes egyensúly megtalálása tudomány, és a kezdő kerékpárosok jól teszik, ha ezt az alaptényt nem felejtik el.


Hogyan kell regenerálódni?

Az egész folyamat kulcsa, hogy próbálj meg hallgatni a testedre. Csakhogy ezt könnyű mondani, de sokkal nehezebb ténylegesen megvalósítani. Egy tapasztalt kerékpárost nem nehéz kemény edzésre kényszeríteni, de sokkal inkább az ellenkezőjére - hogy ne edzen. Annak az érzésnek a felismerése, hogy mikor elég, egy kis időt igénybe vesz, de fokozatosan megtanulható - talán egy egyszerű és konkrét példa segít.

Tegyük fel, hogy hétvégén van a legtöbb időnk, és ezért annyit tekerünk, amennyit a lehetőségeinkhez mérten tudunk. Így például a pihenésre ideális időpont csak a hétfő, vagy akár a kedd, ha még mindig fáradtnak érezzük magunkat. A következő 2 napon aztán "pedálozhatunk" egy kicsit keményebben, és a hétvége előtt ismét iktassunk be pihenőt. Persze a legtöbben munkába/iskolába járunk, és nincs meg az a luxus, hogy napközben a tökéletes időjárást válasszuk ki az edzéshez. Emellett családi kötelezettségeink is vannak stb. Tehát mint mindenben, itt is rugalmasnak kell lenned, előre kell gondolkodnod és tervezned. De a szabály az, hogy egy kemény tekerés után mindig pihenned kell, mielőtt újra nekivágsz.

Passzív és aktív regenerálódás

A regenerálódás nem azt jelenti, hogy egész nap csak "fekszel" a kanapén és nem csinálsz semmit. Ez tökéletes példa a passzív pihenésre. A másik lehetőség az aktív, de egy kicsit más irányba mutat, illetve teljesen nyugodt tempóban. Az aktív regenerálódás lehet például egy séta, egy túra, egy fürdőzés, egy masszázs, egy úszás stb. Sok lehetőség van, és ez az ideális alkalom arra, hogy egy kicsit "szocializálódjunk", azaz csináljunk valamit a családdal vagy a barátokkal. Természetesen a kerékpárral is lehet aktívan regenerálódni. Ha szép az idő, nehéz ellenállni, hogy ne menjünk ki egyet gurulni. Semmi gond, csak készülj fel a laza tempóra, és hagyd otthon az egódat is - arra az esetre, ha mindenki le akarna előzni téged. Menj el egy kört a kedvenc pályádon, és használd ki ezt az időt például arra, hogy gyakorold a technikádat. Csak élvezd a szabadban való létet, gyönyörködj a kilátásban, és ne aggódj a kilométerek vagy a pulzusszám miatt...


Hosszú távú kilátás

Ha többet tekerünk, a fáradtság fokozatosan felgyülemlik bennünk, még akkor is, ha megpróbáljuk betartani a pihenőnapokat a hét folyamán. Ezért ideális, ha például 3 hetente egyszer egy teljes, 5-7 napos pihenőblokkot iktatunk be. Ez megint csak nem azt jelenti, hogy ne csináljunk semmit, csak egy kicsit csökkentsük a tekerések hosszát, és hagyjuk ki az intenzív tekeréseket, vagy helyettesítsük őket valami pihentetőbbel. Ez megint egy jó lehetőség arra, hogy gyakoroljunk egy kicsit, pl. a tekerési technikát. Tehát, ha azt tervezed, hogy részt veszel egy versenyen, akkor érdemes egy kicsit megnézni a versenyek időpontját, és ne feledkezz meg arról, hogy beiktass egy pihenő hetet. Meglátod, hogy ez hosszú távon kifizetődő lesz.


A kihívást jelentő túrák és a pihentető tevékenységek megfelelő kombinációjával fokozatos fejlődést érhetsz el, jó hangulatban, kipihenten és még a barátnődre, barátaidra és családodra is találsz időt. Talán ez a legfontosabb dolog számunkra, "amatőröknek"...
Fotó forrása: szerzői archívum
report_problem Hibát találtál a szövegben?
keyboard_arrow_up