Mit okoz egy hosszabb kihagyás a kerékpározásban?

A kerékpározásban való hosszabb szünet a technika romlását is jelentheti. Hogyan lehet ezen változtatni?

Talán ismered - nyár van, a legjobb formában vagy, és olyan keményen bringázol, ahogy csak bírsz. A bringaparkokban töltött napokat, az ösvényeken eltöltött órákat és a fejlődésedet semmiért sem cserélnéd el. De sajnos ez a helyzet nem tart örökké. Az előbb említett bringásálom egy pillanat alatt az ellenkezőjére fordulhat. Rengeteg felelősséged van, családi ügyek, és nincs időd a sportra. Szünetet tartasz. Itt kezdődik el a folyamat.

Hegyi kerékpározás közbeni pihenő, kilátással a dombokra, kerékpár MARIN
Az egészet a kerékpározás technikai oldaláról közelítem meg, mivel nem gondolom, hogy elég hozzáértésem lenne hozzá, hogy a kerékpározás teljesítmény oldaláról közelítsem meg a témát.

Mi történik, ha abbahagyod a kerékpározást?

Emlékszel, hogy mi volt a leghosszabb szünet, amit a kerékpározásban tartottál (a sérüléstől eltekintve)? Mi történt veled? Milyen állapotban volt a technikád a szünet után?

Pár nap, egy vagy két hét

Ha néhány nap szünetet tartasz, nincs mit oldanod. Ez a regenerálódásra és a mentális pihenésre jó (pl. a bringaparkban eltöltött nap után). Azonban amint a pár napból egy-két hét lesz, "fásult" érzéted lesz bringázás közben. Elszoksz a sebességtől és gyengül a kerékpár feletti irányításod. Egyszerűen kiesel a ritmusból. De egy óra tekerés és néhány trail után ez az érzés elmúlhat.

Persze minden kerékpárosnál másképp van ez. Saját tapasztalatomból azonban tudom, hogy számomra egy kéthetes szünet a maximum, amikor még úgy érzem, hogy a kerékpár irányítása nagyjából ugyanaz marad, mint a szünet előtt.

downhill kerékpáros ugratás közben

Havi kihagyás

Egy hónap vagy néhány hónapos kerékpáros szünet után úgy érezheted, mintha elfelejtettél volna kerékpározni. Nem csak a sebességtől félsz, de az ítélőképességed is elveszted. Vajon képes leszek lefékezni? Milyen sebességre van szükségem ahhoz, hogy megugorjam? Ugrassak? Emlékszel még a kerekekben és a villában lévő nyomásra?

Egyszerűen kiesel a gyakorlatból, és szükséged lesz még néhány tekerésre, hogy újra belerázódj. Sok kerékpáros elköveti azt a hibát, hogy úgy kezd el tekerni, hogy ügyet sem vesz a megelőző szünet hosszáról. Ilyenkor azonban felesleges esések és sérülések következnek be, amelyeket könnyen meg lehetett volna előzni.

hegyi kerékpáros Marin kerékpárral teker felfelé az emelkedőn

Miért következnek be a sérülések? Avagy mit ne tegyünk és mit kerüljünk el?

A kerékpáros hosszú szünet után elszokik a sebességtől, a technikák időzítésétől (fékezés, ugratás...) és a kerékpár irányításától. Ha két hónapos szünet után úgy gurulsz le egy hegyről, mintha mi sem történt volna, két forgatókönyv következhet be: vagy bekövetkezik a krízishelyzet, vagy nem.

Ha bekövetkezik, akkor nagyon spontán kell majd kezelned, és ha hosszú szünet után bringázol, akkor a reakcióid nem lesznek olyan szinten, mint a szünet előtt. Légy türelmes, és adj magadnak időt, hogy formába lendülj.

mountain biker cycling Marin

A hosszú szünet után kiderül, hogy komolyan gondolod-e

Ha ezt olvasod, akkor valószínűleg lelkes kerékpáros vagy, hiszen kerékpáros cikkeket olvasol, és a szabadidődet kerékpározással töltöd. Azonban az is megeshet, hogy már túl vagy egy olyan időszakon, amikor hosszabb szünetet tartottál. Bizonyára emlékszel, milyen nehéz volt motiválni önmagad, hogy újra nyeregbe pattanj.

Hasonló a helyzet, mint a gyúrásnál. Ha kiesel az edzésből, és hat hónapig nem jársz le a terembe, a szünet utáni első 2-3 hét eléggé fájni fog. Ugyanez a helyzet a kerékpárral is. Akár rossz az átlagod, akár fájni fog a lábad, vagy épp nem tudod olyan pontosan irányítani a bringát a lejtőkön, mint ahogy szeretnéd, ki kell tartanod. Sok barátom van, akik néhány évre abbahagyták a kerékpározást, és hosszú idő után, amikor velem tekertek egy kört, rájöttek, mennyire hiányzik nekik a kerékpározásból adódó adrenalin és eufória.

downhill kerékpáros downhill kerékpározás Marin

Sérülés után - hogyan lehet fokozatosan visszatérni

A legrosszabb szünetek a bukások után történnek. Sok múlik azonban azon, hogy milyen volt a baleseted, és mit okozott a pszichéddel. Ha 3 hét szünetet tartasz, mert beütötted a combodat, valószínűleg nem lesz nagy pszichés károsodásod (lehet, hogy óvatosabban tekersz).
Nem felejtsd el, hogy nem szabad sietned.
De ha egy törés utáni néhány hónapos gyógyulásról van szó, akkor nehezebb lesz visszaülni a bringára. Ebben nagy szerepet játszik a psziché. Ezért javaslom, hogy légy türelmes és óvatos.

Vannak olyan kerékpárosok, akik javíthatatlanok. Ők egy sérülés után felülnek a bringára és megpróbálnak hasonló szinten tekerni, mint előtte. A türelmetlenségük és az egójuk miatt újra kockáztatják az egészségüket, ami további sérülésekhez vezethet.

kerékpáros az erdőben, lejtőn
Ha egy súlyos sérülés után most ülsz először kerékpárra, lehet, hogy még nem tudod 100 százalékosan uralni a kerékpárodat. Már az is elég baj, hogy a karod vagy más testrészed fáj, amikor tekersz. Ha azonban ismét olyan krízishelyzetbe kerülsz, ahol a kezed nem azt teszi, mint amit vársz tőle, akkor újabb sérüléseket okozhatsz magadnak. Szóval ha nem tudod, hogy 100%-ban fitt vagy-e, tekerj nyugodtabban és kerüld el a nehéz terepet.

Izomzat

A cikk elején említettem, hogy nem fogok részletesen kitérni a teljesítmény oldalára. Ami viszont különbséget jelent, azaz erőveszteség. Ha rendszeresen edzel az edzőteremben, akkor tudod, hogy ez sokat ad a lejtőzés során. Sérülés vagy hosszabb kihagyás után a tested legyengül, ami szintén negatívan hat a technikádra. Ez nem azt jelenti, hogy rögtön neki kell állnod súlyozni a legközelebbi edzőterembe. Azonban a középtest-gyakorlatok vagy a saját testsúlyoddal végzett gyakorlatok mindenképpen jól jönnek.

downhill kerékpáros

Hogyan csináljam?

Igyekszem a szabadidőm minél nagyobb részét kerékpáron tölteni. Néha azonban adódik egy olyan helyzet, mint az idei szezon elején, amikor a futásra és a maratonfutásra koncentráltam, háttérbe szorítva a hegyikerékpározást. A szezon közepén országútiztam és a triatlonoztam.

Azonban még mindig élvezem a lejtőzést is, és a bringaparkokban töltött napokat - pont ezért nem akarom elveszíteni a technikát és a kondíciót. Azért igyekszem kéthetente legalább egyszer meglátogatni egy bringaparkot, plusz hetente egyszer tekerni a hazai pályákon. Akaratlanul is ez volt a tervem, és ettől éreztem jól magam a lejtőkön.

Hosszú szünet után nagyon lazán megyek. Kihagyom a nagy ugrásokat, csökkentem a sebességemet, és próbálom a lehető legjobban kontrollálni a kerékpárt. Amikor néhány emelkedő után úgy érzem, hogy ideje felgyorsulni, akkor egy kicsit növelem a sebességet. Próbálok a lehető legkitartóbb és legóvatosabb lenni.

Nem szabad elfelejteni, hogy nincs sietség. Úgy sem válik belőlem profi kerékpáros. Ha ma nem ugrok meg egy ugratót, akkor majd holnap - vagy akár egy hónap múlva. Azaz álmom, hogy 60 évesen is sokoldalú és ügyes kerékpáros legyek, és egész életemben élvezzem ezt a sportot.

downhill kerékpáros

Mit akartam sugalni ezzel a cikkel

Valaki már átment a fenti dolgokon, míg mások nem. Bármelyik helyzetben is vagy, hidd el, hogy az érzés, amikor hosszú pihenő után újra bringára pattansz, leírhatatlan. De a téli szezon után is szeretnék mindenkit motiválni, hogy aki akarja, az megtalálja a módját a mozgásnak. Segíthet akár a téli ruházat, akár a pumptrack (amit nagyon ajánlok a technikád javítása érdekében), akár egy edzőgörgő vagy a konditermezés. Viszont soha semmi nem ér fel egy erdei bringázással, ami endorfinokat szabadít fel és a bringázás lehető legjobb érzésével ajándékoz meg.
Fotó forrása: szerzői archívum
report_problem Hibát találtál a szövegben?
keyboard_arrow_up