Túlélőcsomag téli kirándulásokhoz

A Garminom 6 fokot mutat, lazán veszem a tempót. De mi van, ha?

Egy novemberi túra alkalmával elgondolkodtam azon, hogy más dolgokat kell-e magammal vinni, mint a nyári hónapokban. Ha megállót tartok, nagyon nem mindegy, milyen időben és hőmérséklet mellet teszem. A hideg széllel kombinált időjárási viszonyok között nem szeretek néhány másodpercnél tovább kimaradni a tekerésből. Az egész éves felszerelésemet, mint a pumpa, a belső gumi, az alapvető elsősegélycsomag és a multifunkciós szerszám magától értetődően magammal viszem. Idén a felszerelést egy váltóbowdennel is kiegészítettem, sosem lehet tudni...

Szükséged van valamilyen változtatásra a kerékpárodon?

A megelőzés jegyében úgy döntöttem, hogy beszerelek egy defektgátló betétet, egy úgynevezett insertet az első gumiba is. Télen egy defekttel foglalkozni odakint nagyjából az utolsó dolog, amire szükségem van. Pár plusz grammba nem fogok belehalni, és közben még a nyomást is csökkenthetem. Ez a módosítás javítja az első kerék tapadását, és biztonságosabbá teszi az tekerést a változó körülmények között. Ráadásul a defektgátló béléssel hazáig tudok gurulni, és nem kell semmit javítanom a terepen. Ez határozottan előnyös dolog.


Technikai felszerelés

Kerékpározás előtt érdemes mérlegelni egy esetleges probléma kockázatát és a civilizáció távolságát. Ennek megfelelően tudod finomhangolni a felszerelésedet. Én mindig igyekszem a kevesebb több mottóhoz tartani magam. Ha reggel két órát fogsz tekerni, valószínűleg nincs értelme fejlámpát vagy bármi hasonlót csomagolni. Szóval nem fogom a cikkem rövid, hosszú, reggeli és esti túrákra bontani, mindenki gondolja át, mire vállalkozik és mit visz magával az útra.

Kiegészítés képpen mindig viszek magammal lábmelegítőt és vékony merinókesztyűt, amit a fő kesztyűmbe helyezek, főleg hosszabb lejtők során.
A már említett fejlámpa, vagy más tartalék fényforrás elengedhetetlen, ha a délutáni órákra esik a túra. Az erdőben hamarabb sötétedik, mint a városban, és ha véletlenül elidőznél, legalább látni fogsz. Választásnál a kompakt méretekre és fénymódokra összpontosíts. Az általam használt HM51R-nek az SOS-jelzés mellett van egy piros fénymódja is. Ha felkeltettem az érdeklődésedet a lámpával kapcsolatban, akkor már kapható a HM51R V2.0 újabb verziója. Számomra ez a fejlámpa az egyik legjobb fényforrás. A kerékpározáson kívül is széleskörben használom.


A test és az érzékeny területek védelme

A technika mellett a test védelme lényegesen fontosabb. Egy minőségi széldzseki ősztől tavaszig elkísér. Szinte alig foglal helyet, és tulajdonságait különösen értékeljük, ha hidegebb lesz, vagy ha hosszabb lejtő áll előttünk. Szándékosan használtam a minőségi szót, mert a drágább darabok jobban lélegeznek, és nem fogsz megfőni alattuk. Az alsó réteg fokozatosan szárad meg. A súlyáról pedig nem is érdemes beszélni - mint egy tollpihe. Ha van nálad egy plusz réteg, az is jól jön, ha technikai problémákat kell menetközben oldanod. Nem tudom elképzelni, hogy csupán egy hálós mellényben és például egy Castelli átmeneti dzsekiben hosszabb időre meg kelljen állni valahol izzadtan. Valószínűleg halálra fagynék. Ezek a darabok remekül alkalmasak a sportolásra, de mozgás nélkül kínszenvedés bennük kibírni.


A termosz használatát is ajánlom, mivel a meleg folyadék belülről melegíti a testet.
A felsőtest védelmével meglennénk, de nem szabad megfeledkezni az ágyékról és az érzékeny területekről sem. Védekezésként a Sportful rövid, sztreccsnadrágjai válltak be leginkább, amelyek egyen vízállóak is. Tárolás szempontjából már jóval nagyobbak, mint egy dzseki, de bármilyen, akár szigetelt alsónadrág fölé is rá tudom húzni. Ez a ruhadarab növeli a hőkomfortot, ezért én szívesen viselem akár a túra legelején.

Mivel nem teljesen "szélálló", szépen lélegzik. Fontos a megfelelő méret kiválasztása, hogy ne húzzák a combodat, amikor a kerékpáron ülsz. Ennek a modellnek a hátulján van egy cipzár, így beállíthatod a nyílás átmérőjét, és ez abban is segít, amikor a kerékpáros cipőt keresztül húzod rajta. A DWR kivitel extra védelmet nyújt a felcsapodások és a sár ellen. A cikk alatt találsz néhány megfelelő alternatívát.



Hogyan gondoskodjunk a perifériákról?

A csősál egy sokoldalú eszköz, amely például sapka helyett használható. Sokféleképpen felvehető, és a kreativitásnak nincsenek határai. A fej és a nyak az érzékeny területeim, ezért semmit sem becsülök alá ebből a szempontból. A kezemmel és a lábammal sem jobb a helyzet, és a hideget még téli kesztyűvel és kerékpáros cipővel sem tudom elűzni. A kezek és a lábak csavargatása, forgatása működik egy rövid ideig. Amikor a vér a zsibbadt ujjakba jut, felmelegíti őket. Hosszabb túrákra kesztyűmelegítőt viszek, és vékony merinókesztyűt, amit a főkesztyű alá veszek fel egy hosszabb lejtő előtt. Ezek a darabok szinte semmi helyet nem foglalnak, és sosem lehet tudni, mikor segítenek visszahozni a zsibbadt ujjakat a komfortzónába.


Kiegészítők extrém körülményekhez

Ha egy rendes egynapos túrát tervezel, mindenképpen csomagolj be plusz szeleteket vagy szőlőcukrot. Télen a kevesebb folyadékbevitel miatt is váratlanul jön az éhség. A termosz használatát is ajánlom. A meleg folyadék belülről felmelegíti a testet, és sokkal jobb fogyasztani, mint a hideg vagy jeges vizet. Sőt, én a "fejfájás" megelőzésére meleg teát iszom mézzel, azaz két legyet ütök egy csapásra. Ha mégis úgy adódna, hogy nem tudsz továbbmenni, akkor segít az izotermikus fólia. A cikk írása közben jutott eszembe még egy apróság, a síp. Főleg ha Szlovákiában túrázol, az elszaporodott medvék miatt életmentő apróság lehet. A hátizsákom fontos része, de a bringámon még egyelőre hiányzik a felszerelésemből.


Hová fér el mindez?

Ha hátizsákot viszel magaddal, akkor minden rendben van. Én igyekszem elkerülni, bár néha nem tudok meglenni nélküle. A modern kerékpáros nadrágok különféle hálós zsebeket kínálnak, amelyek növelik a mez vagy a kabát tárolókapacitását. Vigyázz a testről elpárolgó nedvességre. Mindent újrafelhasználható műanyag zacskókba kell csomagolni, mielőtt a zsebedbe teszed.


Félelem vagy felkészültség a hegyekben!
Ha a hely nem elég, ott vannak a szerszámosüvegek. Használhatsz egy régi kulacsot vagy nyeregtáskát is. A kulacsnál tartsd szem előtt, hogy kisebb átmérőjű nyílással rendelkezik. Átnéztük a tárolási lehetőségeket, és most nézzük meg az egyes tárgyak súlyát:

  • Fejlámpa 78 g
  • Széldzseki 73 g (M)
  • Külső nadrág (XXL) 169 g
  • Kesztyű 36 g
  • Csősál 28 g
  • Lábmelegítő (pár) 70 g
  • Energiaszelet 42 g
  • Izotermikus fólia 56 g
  • Szerszámosüveg (800 ml) 83 g


A fent említett kiegészítők rendkívül könnyűek és hordozhatóak. Ez teszi őket tökéletes felszerelésekké, amelyek megmenthetik a tekerésed. A kíváncsiság kedvéért megemlítem azt is, hogy én akár a dzsekit, kesztyűt, fejlámpát és a fóliát is beletömöm a kulacsba. A melegítőknek a testen lévő zsebekben kéne lenniük, hogy akcióra készen és felmelegedve várják a bevetést. Remélem, ez a cikk inspirált és a jövőben nem hanyagolod ezeket a dolgokat. Ezen múlik, hogy félelemmel vagy felkészültséggel éled meg a túráid!
Fotó forrása: Szerzői archívum
report_problem Hibát találtál a szövegben?
keyboard_arrow_up